elwin013's blog

kawałek sieci młodego geeka

Witaj na moim blogu. Nazywam się Kamil elwin013 Banach. Jestem dwudziestokilkuletnim pasjonatem komputerowym z okolic Zamościa. Aktualnie na emigracji w Warszawie - studia na Wojskowej Akademii Technicznej.

Ciekawe gry na iPoda #5: Dead Space

Mobilnej wersji dla systemu iOS nie uniknął też znany survival horror Dead Space. Niestety – tak samo jak w przypadku Mirror’s Edge – nie miałem okazji grać w wersję PeCetową. Muszę jednak przyznać, że na małym ekranie gra się… zadziwiająco dobrze!

Przede wszystkim jest to zasługa nieźle zaprojektowanego sterowania. Chociaż ze względu na wielkość wyświetlacza, mamy małe pole do popisu, to jednak panowie i panie z EA Games wykonali kawał dobrej roboty. Ów dobrą robotę widać także w grafice – na tle innych gier 3D gra ta wygląda dobrze. Małym minusem jest to, że raz na jakiś czas liczba klatek na sekundę diametralnie spada (na iPodzie Touch 2 gen.). Dodatkowym atutem gry jest sugestywna muzyka, która doskonale wpisuje się w tematykę survival horroru. Nie jest wybitna, ale bardzo dobrze buduje klimat.

Dead Space on iOS #1Dead Space on iOS #2Dead Space on iOS #3Dead Space on iOS #4

W czasie rozgrywki wcielamy się w rolę Vandala, który zostaje wmanewrowany w walkę o przetrwanie. Baza, na której się znalazł, zostaje opanowana przez Necromorphy – potwory, w które zamieniła się jej obsługa. Wędrując korytarzami, napotykamy różne ślady ich bytności – kawałki ciał, krew, dziury i inne zniszczenia. Samych kreatur mamy pełny przekrój od swarmerów, małych robaków atakujących w grupie, po nawet opancerzone brute’y. Na szczęście znajduje on po drodze odpowiednie uzbrojenie do walki z nimi. Piła plazmowa, miotacz plazmy, wyrzutnia pił motorowych – to tylko nieliczne z broni. Każdą z nich, jak również kombinezon czy też moduł stasis (służący do podnoszenia oraz spowalniania przedmiotów i wrogów), możemy ulepszyć w specjalnie do tego przygotowanych miejscach, których – szczerze mówiąc – jest sporo.

Dead Space on iOS #5Dead Space on iOS #6Dead Space on iOS #7Dead Space on iOS #8

Programiści z Electronic Arts przygotowali dla nas 12 pełnych atrakcji rozdziałów. Począwszy od samouczka, w którym poznajemy sterowanie, poprzez walki na transportowcach, aż do zwiedzania najróżniejszych zakątków bazy, w której przyszło nam walczyć o przetrwanie. Po drodze czekają nas halucynacje głównego bohatera (w tym tymczasowa zamiana w necromorpha czy też lustrzane odbicia nas samych), korzystanie ze stanu nieważkości w celu dostania się do kolejnych etapów, a przede wszystkim dużo strzelania i uciekania przed przeciwnikami.

Dead Space mogę polecić każdemu miłośnikowi survival horrorów. Bez wątpienia jest to najlepsza gra tego gatunku na iOS. Obecnie może trochę razić cena – $6,99, jednak co jakiś czas EA Games obniża ceny i tego typu perełki można kupić nawet po dolarze. Warto mieć to na uwadze. ;-) Tak czy inaczej – Dead Space w AppStore.

Ocena: 5/6

class=


Podziel się z innymi!

    Zostaw komentarz