elwin013's blog

kawałek sieci młodego geeka

Cześć, jestem Kamil! Witaj na moim blogu!

Ciekawe gry na iPoda #3: ForGame

ForGame - title screenJak dotychczas powstało niewiele gier „poświęconych” programowaniu. Na PC znane są mi dwie, Colobot i Ceebot, z których grałem tylko w tą pierwszą. Na urządzenia mobilne z systemem iOS jak dotąd znalazłem jedną i to o niej będzie dzisiejszy wpis. ForGame, bo o niej mowa, jest swoistą ciekawostką – w sam raz dla programisty (lub geeka), który chce poćwiczyć logiczne myślenie. ;-)

ForGame - pomyłka w grzeW tej małej grze (zajmuje ona tylko 0.2MB!) naszym celem jest uzupełnienie kodu pętli tak, aby odpowiednio wypełnić dwuwymiarową tablicę. Czasem będą to same zera, czasem jedna liczba ułożona w skos naszej macierzy, ale równie często trafiają się ciekawe zadania, jak to ukazane na zrzucie ekranu po prawej (w którym widać, że tym razem niestety się nie udało i trzeba próbować dalej).

Za poprawne wykonanie „zadania” dostajemy 24 punkty. Każda nasza pomyłka zmniejsza nasz wynik o 1 punkt, więc jeśli chcemy osiągnąć wysoki wynik to metoda prób i błędów się tutaj nie sprawdzi. ;-) W każdym momencie możemy skorzystać z podpowiedzi, która wyświetli nam cały kod, który uzupełnia tablicę, jednak zabiera nam to cenne punkty (i to dużo więcej niż 1).

ForGame - wygrana "runda"Najważniejszym plusem gry jest jej cena (jest ona darmowa) oraz sam pomysł – jak dotąd nie spotkałem się z niczym podobnym. :) Z minusów należy wymienić brak jakiejkolwiek tablicy wyników (nie ma nawet informacji o najwyższym zdobytym wyniku) oraz czasem „zacinający” się wybór elementów – czasem po prostu nie „zaskakuje” tak jak trzeba i należy jeszcze raz wybrać to co chcemy. Miejmy nadzieję, że zostanie to poprawione w przyszłych wersjach.

Podsumowując: nawet mimo tych kilku minusów gra jest warta polecenia. Szczególnie gdy jesteś programistą (lub geekiem :P) i chciałbyś raz na jakiś czas wysilić umysł. :) ForGame jest dostępne w AppStore.

Ocena: 4/6

Zostaw komentarz