elwin013's blog

kawałek sieci młodego geeka

Cześć, jestem Kamil! Witaj na moim blogu!

Napisy pod filmem w VLC

vlc-napisy-banner

W czasie oglądania nagrań z kursów na Coursera.org jedną z najbardziej denerwujących rzeczy były nieczytelne lub zasłaniające część nagrania napisy. Po krótkich poszukiwaniach okazało się jednak, że jest w VLC sposób na to, by pojawiały się one pod filmem – nie byłbym jednak sobą gdybym o tym nie napisał i nie podzielił się z innymi. :-)

Na początku oczywiście musimy włączyć nasz odtwarzacz. ;-) Po uruchomieniu wchodzimy w Preferencje (Narzędzia -> Preferencje) i w lewym dolnym rogu wybieramy opcje wyświetlania pełnych ustawień. Przechodzimy do filtrów i włączamy Filtr Skalowania:

Krok-Wlaczenie_filtru

Następnie rozwijamy listę filtrów, wybieramy Skalowanie i ustawiamy opcje Piksele do wypełnienia z dołu jak poniżej (czyli na 100 – da nam to dodatkowy pasek czarnych pikseli u dołu naszego nagrania):

Krok-Ustawienia_filtru

Teraz już tylko wracamy do ustawień podstawowych (znowu wybierając opcje w lewym dolnym rogu) i w Napisy/Informacje na ekranie (OSD) wpisujemy w Wymuś pozycje napisów liczbę pikseli o jaką chcemy przesunąć w dół nasze napisy – w przypadku ustawień takich jak poniżej -25px pasuje idealnie:

Krok-Ustawienia_napisow

I zostało nam tylko zapisanie ustawień. Po ponownym uruchomieniu odtwarzania nasze okno wygląda następująco (nagranie na poniższych zrzutach ekranu to jedno z nagrań dostępnych w ramach kursu Cryptography 1 z University of Stanford):

VLC-Po_wprowadzeniu_zmian

A tak wyglądało przed – jak widać napisy zasłaniały część prezentacji:

VLC-Przed_wprowadzeniem_zmian

Myślę, że teraz wygląda to o wiele lepiej i jest bardziej czytelne. :-)


7 komentarzy do “Napisy pod filmem w VLC”

hej, możesz uaktualnic poradnik bo po aktualizacji programu nie ma już tej opcji skalowania :/ pomocy.

Jaka wersja? Sprawdziłem własnie na Win8 i Archu z VLC 2.1.2 i działa. :-) @kris: zaznaczyłeś w filtrach "Filtr skalowania"? Bez tego nie zadziała. @tmk: jest, zmienił tylko miejsce z prawej kolumny na lewą. Reszta jest tak samo.

Bardzo dziękuje na debianie jest OK bardzo mi ułatwiła twoja wskazówka na innych stronach zazwyczaj pisali że się nie da :-)

Witam, ciekawe, ale w pliku mp4 nie udaje mi się uzyskać podniesienia obrazu. zrobiłem, jak radzisz i zmiany się zapisały, ale nie ma efektu. Gdy mam plik z napisami ang. to polskie się nakładają i mam szum tekstowy. Jedyne co wyszło, to założyłem tło za nową ścieżkę napisów i podwiesiłem je u góry obrazu.

zrobiłem wszystko tak jak napisałeś i napisy cały czas są tak samo. i nakładają się na jakieś azjatyckie znaki które są wgrane w filmie. Wiesz może co jest nie tak?

Zostaw komentarz