elwin013's blog

kawałek sieci młodego geeka

Cześć, jestem Kamil! Witaj na moim blogu!

Pierwsze spotkanie Zamojskiej Kuźni Talentów

I znowu minęła kupa czasu od ostatniego wpisu. Oj, nie idzie mi systematyczne pisanie – ale może uda mi się w końcu to zmienić. ;-) Tak czy inaczej ostatni tydzień był męczący – od wtorku próbne matury z Operonu, a w środę pierwsze spotkanie Zamojskiej Kuźni Talentów poświęcone informatyce śledczej i anonimowości w sieci.

Pierwszą prezentację pod tytułem „Narzędzia i metody informatyki śledczej” poprowadził mgr inż. Mirosław Madej. Poprzedzona krótkim wstępem o tym, jak postępuje się w czasie zabezpieczania dowodów, a potem wypełniona po brzegi przykładami, bardzo mi się podobała. Dobrze jest poznać kilka dodatkowych narzędzi linuksowych, o których do tej pory nie miało się pojęcia. :-) Poza tym bardzo dobrze się słuchało Pana Mirka – duży plus!

Druga, „Aspekty anonimowości w Internecie”, prowadzona przez mgr Dawida Długosza miała na celu zwrócenie uwagi na to jakie dane podajemy w sieci. Chociaż ten temat był dla mnie mniej ciekawy to sama prezentacja była interesująca – było o serwerach reklam, ciasteczkach, Facebooku i proxy. Przygotowana dla zwykłych użyszkodników sieci, spełniła swoją misję – pokazała, że firmy wiedzą o nas w dużej mierze tylko to co sami podamy, a jako jednostka nie znaczymy dla nich nic. Uświadomiła również brak anonimowości w sieci – zawsze zostawiamy jakieś ślady, najczęściej nieświadomie.

Podsumowując warto było poświecić te dwie godziny na spotkanie. Mam nadzieję, że współpraca Zamojskiej Kuźni Talentów a panami z WSZiA zaowocuje w większą ilość tego typu atrakcji. :-)


Zostaw komentarz